Text se může jevit jako neuctivý ke křesťanům, což se mi podařilo přes to, že se odkazuji na sekretáře Ekumenické rady církví.
Pařížská olympiáda vyvolala mnohé vášně. Já ji vnímal jen velmi vzdáleně ze zahraniční dovolené, jestli vyhraje ten nebo ten, mě až tak netýrá, chleba kvůli tomu levnější nebude.
Nicméně dvě události vyvolaly poměrně velký rozruch a vzhledem k faktu, že znám pár souvislostí, bych se chtěl aspoň trochu vyjádřit.
První rozruch způsobil zahajovací ceremoniál, respektive nějaká scénka na něm hraná. V ní vystupovali jacísi transvestité a podle některých měla scéna urážet křesťany tím, že paroduje poslední večeři, tzn. jednu z událostí, kterou popisují evangelia biblického Nového zákona. Zaznamenal jsem tvrzení, že podobnost s poslední večeří je čistě náhodná, ba dokonce vykonstruovaná někým, kdo fotku ze scénky vhodně ořízl. No, pomiňme tuto možnost a dejme tomu, že autor skutečně parodoval poslední večeři.
Přiznám se, že vystoupení transvestitů nevyhledávám a pokud bych se k němu někde nachomýtl, asi bych ho ani nesledoval. Ale reakce na vystoupení by měli mít aspoň hlavu a patu.
Nesmírně vtipný je už fakt, že někoho pobuřuje parodování nejparodovanější scény na světě. Napište do Googlu „poslední večeře parodie„. Nebo případně ještě lépe anglicky „last supper parody„. Vypadne na Vás tolik ne zrovna uctivých zobrazení poslední večeře, že Vám budou oči přecházet.
Celkově je zajímavé, že takováto témata rozčilují lidi více než témata skutečně zásadní. Směšné platy, málo dovolené a mizerné pracovní podmínky? To lidé berou jako samozřejmost. Nedostatečné kapacity sociálních služeb, málo lékařů, celkově nekvalitní veřejné služby? „Co my s tím neděláme?“ Miliardář platí zaměstnancům kulový a místo placení daní ještě somruje dotace z daní těch zaměstnanců? „Šak on si to svou prací zasloužil a protest udělal hezký…“ Ale pár transek udělá něco, co se třeba na karnevalu v Riu děje celkem běžně, a zparoduje jeden z nejparodovanějších obrazů všech dob a to je najednou vzteku a emocí…
A teď si ještě představme, že by ve scénce nějakým způsobem figuroval kanibalismus. Ani by nemusel být skutečný, stačilo by, aby herci předstírali, že konzumují lidské tělo. Asi by stačilo, kdyby ho konzumovali jen symbolicky. To by se zvedla ještě větší bouře o odpornosti a nechutnosti a bůhví čem ještě. Je to tak?
Předpokládám, že ano, a potom je podivná jedna věc. Že někteří mluví o urážce náboženského cítění.
Ať už se to někomu líbí nebo ne, středobodem křesťanství a poslední večeře je právě předstíraný (nebo chcete-li, symbolický nebo simulovaný) kanibalismus! Podle toho, co je psáno v Novém zákoně, při poslední večeři nabídne Ježíš svým učedníkům chleba a víno a tvrdí, že je to jeho tělo a jeho krev, zároveň žádá, aby učedníci toto Kristovo tělo a krev zkonzumovali. Simulovaný kanibalismus jak vyšitý! A toto není nechutnost, toto se mají děti učit ve školách? Vadí chlap převlečený za ženskou a pojídání těla a pití krve ne? Trošku dvojí metr, ne?
Ono vůbec, celá ta aféra mě vedla k zamyšlení, jak to tehdy v tom prvním století bylo. Samozřejmě, nikdy to pravděpodobně nezjistíme přesně, ale zamyslet se můžeme. Nový zákon je plný zázraků, ne zrovna symbolických. Proč tedy zrovna konzumace božského Krista se má odehrávat jen v symbolické rovině? A co když to celé bylo mnohem méně symbolické, než to ten Nový zákon popisuje? Jen si to představte. Kanibalismus má odjakživa duchovní význam, kdy konzumace někoho měla získat pojídajícímu vlastnosti pojídaného. Kristus věděl, že zemře. Co když při poslední večeři naopak apoštoly instruoval, aby Krista po ukřižování snědli a získali tak část jeho božských vlastností? Vysvětlit by to mohlo i zmizení Kristova těla z hrobu. Jeden z evangelistů si pak pro zvýšení věrohodnosti vymyslel strážce hrobu a zmrtvýchvstalý Ježíš mohl být ve skutečnosti např. dvojník nebo halucinace.
Jen bych zdůraznil, že nenásilný kanibalismus poslední večeře není nejnechutnější věcí v Bibli. Ještě poměrně neškodná je pasáž z Ezechiela: „Odhalila své smilnění, odhalila svou nahotu, a já jsem se od ní odvrátil, tak jako jsem se odvrátil od její sestry. Stále víc propadala svému smilnění při vzpomínce na dny svého mládí, kdy smilnila v egyptské zemi, a vášnivě se oddávala svým záletníkům, jejichž úd je jako úd oslů a jejich výron jako výron hřebců.“ Incestní vztahy v rodině velkého Bohem vyvoleného krále Davida, pálení nevěřících v jezerech ohně a síry ve Zjevení Janově, pobízení Abraháma k vraždě vlastního syna, to je jiná liga. Za nejodpornější pasáže v Bibli považuji části Pentateuchu a knihy Jozue, kdy Bůh vybízí Izraelce ke genocidě domorodých Kenaánců slovy „vyhubte je jako klaté“ a následně popisuje, jak Jozue „nikoho nenechal vyváznout, vše, co dýchalo (!!!), vyhubil jako klaté, jak přikázal Hospodin, Bůh Izraele“, což je ještě méně slitovné, než Mein Kampf a Hitlerova vyhlazovací politika.
Asi tím křesťany naštvu, ale kdyby si Bibli pořádně přečetli, tak jsou ti poslední, co si můžou stěžovat na nechutnost něčeho a na urážku náboženského cítění. Ceremoniál z olympiády je tak možná provokativní a nemusí se líbit každému, ale v porovnání s Biblí je to jen neškodný úlet. Dokážu si představit celou řadu kulturních vystoupení, která by se mému vkusu zamlouvala více, ale nevím, proč vystoupení transek z olympijského ceremoniálu nějak extrémně odsuzovat.