Přeskočit na obsah

To by blbého nenapadlo, kdyby ho do hlavy mlátili!

aneb Čestně, přeji si, aby byl prezidentem Bush mladší, Trump je takový ignorant!

Když jsem si všiml, co se stalo v USA, měl jsem spoustu nápadů, jak začít komentář této situace. Nakonec jsem pro nadpis vybral jeden citát a jednu parafrázi. To před „aneb“ říkával můj tatínek, když někdo udělal něco extrémně pitomého. To za „aneb“ je parafráze citátu slavného spisovatele Kurta Vonneguta mladšího. Vonnegut v originálu řekl: „Čestně, přeji si, aby byl prezidentem Nixon, Bush (mladší) je takový ignorant!“ (v originálu „Honestly, I wish Nixon were president, Bush is so ignorant.“) Asi každému, kdo je trochu seznámen s postoji Vonneguta, je jasné, že Vonnegut nebyl příznivcem Nixona, ale Bushe považoval za většího kreténa. Koneckonců, o Bushově hlouposti se tradovaly legendy. Nicméně, Vonnegut se nedožil řádění pána Trumpa a jeho nohsleda posledních let, Muska. Kdyby ano, možná se ještě Bushovi omluví, že až takový blb jako noví mocipáni není. Koneckonců, pokud je mi známo, za Bushe si nedovolili „republikáni“ stahovat socialistu Vonneguta z veřejných knihoven. To se dnes bohužel minimálně na Floridě děje, a je poměrně zajímavé, že dochází ke stahování právě protifašistického díla Jatka č. 5.

Zpráva, která nejlépe ukazuje hloupost dua Trump-Musk, asi bohužel zapadne ve velkých kvantech zpravodajství, které se na nás valí. Už malé děti znají pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“. Už i malé dítě také ví, že existují nebezpečné věci, jevy a bytosti. Jsou to mimo jiné nůž, sirky, oheň, střelné zbraně, elektrické vodiče, dopravní prostředky, opilí lidé a dravé šelmy. A to malé dítě ví zpravidla i to, že se k takovým věcem nemá nejlépe přibližovat. A pokud už s nimi z nějakého důvodu musí manipulovat, tak jen velmi opatrně a s rozmyslem. Bohužel, pánové Trump a Musk na toto učivo v mateřské školce asi chyběli. Nebo jim jejich zazobaní rodiče nebyli schopni zajistit školku, která by je tyto základní znalosti a dovednosti naučila.

Nechci se tentokrát věnovat Trumpově agresivní politice, kdy už za svůj krátký mandát stihl vyhrožovat i vojenským násilím o nezávislost usilujícím Gróňanům či již nezávislé Panamě nebo si stihl nárokovat Kanadu a Pásmo Gazy, kdy z Pásma by „demokraticky“ vyhnal všechny obyvatele, jako už by si nevytrpěli dost. Nechci ani příliš popisovat, komu bude sloužit jeho politika, a že nižší a střední vrstvy obyvatel to fakt nebudou. Nechci ani pitvat jeho protiateistickou politiku a všechny nechutné protilidové politiky, které hodlá ordinovat USA i celému světu.

Trump vyhrál volby s mnoha sliby, které občas myslel, občas nemyslel, vážně. Jedním ze slibů bylo, že zefektivní stát. Je logické, že takový slib mnoha lidem imponoval. Jistě existuje část úředníků, která za své platy moc neudělá (stejně jako, i když to kapitalisté popírají, existuje spousta flákačů, kteří si našli dobré místo v soukromém sektoru, ale o tom taky jindy), a lidé na ně mají právo být naštvaní. Ale také existují úředníci a státní zaměstnanci, kteří mají práce nad hlavu. No, a Trump si na tento úkol vyházení flákačů povolal Muska, a ten se do této práce pustil opravdu hlava-nehlava.

Duo extrémně pravicových komiků si ve svých zřejmě titěrných mozkových kapacitách usmyslelo, že Národní jaderný bezpečnostní úřad (National Nuclear Security Administration, NNSA), zaměstnává takovéto flákače. No, a protože naše duo chtělo ukázat, že to se svými předvolebními sliby myslí vážně, začalo skutečné i domnělé flákače propouštět jednoho za druhým. Naštěstí se pravděpodobně v jejich administrativě nebo v tomto úřadu našel člověk, který nemá IQ popela spáleného houpacího koně, ale trošičku vyšší, a kterého byli naši dva egomaniaci aspoň trochu ochotní poslouchat. Zjistili tedy, že jaderná zbraň je poměrně nebezpečná věc a že je potřeba dostatečné množství lidí na její kontrolu. Začali tedy propuštěné zaměstnance nahánět zpět, že by výpovědi zrušili. Nicméně přicházi další neuvěřitelný moment. Vyhozeným zaměstnancům zřejmě mazali schody tak rychle, že je ani nenapadlo vzít si na vyhazované zaměstnance kontakt, kdyby nastala krizová či jiná závažná situace a tyto pracovníky s klíčovým bezpečnostním know-how znovu potřebovali!

Počíst si o tom můžete třeba v článku od BBC nebo v našem jazyce od Rozhlasu.

Co k tomu říct? Asi každý člověk s třeba i podprůměrnou inteligencí si pravděpodobně uvědomí, že jaderná zařízení nejsou hračky. A tedy než začnu propouštět lidi, co za ně mají zodpovědnost, měl bych si to dvakrát rozmyslet. Stejně tak není těžké si uvědomit fakt, že na lidi, kteří disponují klíčovými znalostmi pro krizové situace a bezpečnost, by si stát měl udržovat kontakty, i v případech, kdy nejsou přímo státními zaměstnanci. To samozřejmě neudělali.

Naprosto děsivá je představa, co by takové diletantství mohlo způsobit. Jaderná zařízení nejsou žádná perpeeta mobile, která by se udržovala sama. Naopak, bez dostatečné kontroly dostatečně vzdělanými a schopnými lidmi v nich může dojít k docela nežádoucím jevům. Koneckonců historie nám již ukázala, co se může stát, když o těchto zařízeních rozhodují nedostatečně kompetentní lidé, kteří nekladou bezpečnost na první místo. A samozřejmě, všichni víme, že v krajním případě může dojít i ke zničení života na zemi v podobě, jaké ho známe. Nebo „jen“ k jeho zásadnímu poškození.

Událost přináší naprosto klíčové otázky o světě, ve kterém žijeme. Jak je možné, že si voliči mohou zvolit za nejmocnější muže planety taková trdla, která svým nekompetentním rozhodováním ohrožují nejen je, ale i všechno živé na planetě? Navíc ideologové kapitalismu nám vždy tvrdili, že bohatství je výsledkem tvrdé práce, inteligence a schopností. Mnohdy se od pravičáků setkávám s tvrzením, že danění bohatství poškozuje schopné a úspěšné. Vzhledem k faktu, že obě dvě individua z dua Trump-Musk patří k nejbohatšímu procentu lidí na planetě, navíc Musk je dokonce aktuálně prý i nejbohatším člověkem, je třeba se těchto obhájců kapitalismu ptát: To myslíte vážně? Opravdu je bohatství výsledkem tvrdé práce, inteligence a schopností?

Případ Trumpa a Muska nám ukazuje, čeho je výsledkem bohatství v kapitalismu. Ani jeden z nich se nenarodil v chatrči, oba pocházejí z velmi dobře situovaných rodin. Oba se střídavě lísali k různým politickým proudům, zřejmě podle toho, jak se to jejich peněženkám zrovna hodilo. Minimálně Musk, možná i Trump měli jistou dobou nějaké inovativní myšlenky. Ale vlastně většina jejich inovací jsou myšlenky koupené od jiných. Skuteční inovátoři jako Turing, von Neumann, Kerningham, Ritchie, Hamiltonová (první jména, co mě napadají, z mého oboru, asi by šlo napsat i mnoho jiných) – se k tak extrémnímu bohatství nikdy nedostali, k mnohým z nich se společnost zachovala hnusně, mnozí ani nejsou příliš známí. Trump i několikrát zkrachoval. Ne, k bohatství tak není potřeba žádná tvrdá práce, inteligence, ani mnoho schopností – jak ukazují Trump a Musk. K bohatství spíše pomůže dobrá rodina, dobré kontakty, dostatečná slizkost, trocha štěstí a můžete přitom být blbí jak rezavá klika od psychiatrické léčebny.

Trump a Musk nám tak ukazují nedostatky samotného kapitalismu, který by si tak zjevně zasloužil nahrazení sociálně spravedlivějším systémem – samozřejmě ne pokřiveným a nepříliš demokratickým „socialismem dob minulých“. Ale takovým socialismem, který by měl proti kapitalismu jednu zásadní přednost – kvanta lidí by nehladověli proto, aby si dementi jako Trump a Musk mohli žít v luxusu. V neposlední řadě by si také zasloužil rozšířit seznam mezinárodních zločinů o zločin nazvaný „závažné globální ohrožení“. A duo Trump-Musk by mělo být hnáno k trestní odpovědnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.