Přeskočit na obsah

Stížnost ohledně informování o postoji komunistů k ruské agresi na Ukrajině

Stížnost Radě Českého rozhlasu a ombudsmanovi Českého rozhlasu

Vážení radní, vážený pane ombudsmane,
přečetl jsem si článek Artura Janouška „‚Vodíková bomba je ideální řešení.‘ Politici Okamurova hnutí i komunisti oslavují Putina“ na https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/schvalovani-ruske-invaze-na-ukrajinu-oslavovani-putina-cesti-politici_2203030600_miz a už při čtení titulku jsem se nestačil divit.

Titulek uvádí naprosto zavádějící tvrzení, že komunisti oslavují Putina, a to ještě ve spojení s vodíkovou bombou, zbraní hromadného ničení, což nevrhá na KSČM, jejíž jsem členem, vůbec dobré světlo. Přitom faktem je, že KSČM k problému vydala stanovisko (dostupné na https://www.kscm.cz/cs/aktualne/stanoviska/kscm-prosazuje-mirove-reseni-situace-na-ukrajine), ve kterém jasně deklarovala, že požaduje mírové řešení problému a ukončení všech vojenských operací, tedy naopak nesouhlasí s Putinovým řešením situace, natož s použitím vodíkové bomby. Podpora Putina a ruské agrese proti Ukrajině je tak možná záležitostí některých členů, rozhodně ne stanoviskem strany nebo komunistů jako celku.

Zároveň si dovoluji zdůraznit, že přesto, že článek tvrdí, co oslavují komunisté, článek oficiální stanovisko vůbec nijak nezmiňuje.

Své tvrzení, co oslavují komunisté, článek opírá o 3 osoby: Zdeňka Ondráčka, dále naprosto bezvýznamného a neznámého lokálního politika Jakuba Antoše a dokonce ještě o Jaroslava Doubravu, který kdysi sice členem KSČM byl, ale už 12 (!!!) let členem KSČM není.

Jsem přesvědčen, že tento zavádějící způsob informování ze strany veřejnoprávního média je naprosto nepřípustný. Neupírám ČRo právo upozornit na to, že v KSČM jsou lidé, kteří podporují naprosto nepřijatelné činy Vladimíra Putina. Ale v rámci objektivity považuji za zcela nutné uvést, že jejich názor je v rozporu s oficiálním názorem strany, případně také to, že jiní členové mají naprosto odlišné názory (např. místopředseda strany Luzar se účastnil proukrajinských demonstrací; mé názory na věc jsou veřejně dostupné na mém politickém profilu). A považuji za naprosto skandální psát tak, aby byl naopak možný výklad, že jde o stanovisko celé strany, a vytvářel se tak mylný dojem o názorech KSČM. Stejně tak je nepřijatelné označovat za komunistu osobu, která se ke komunistické myšlence nehlásí a celých 12 let není členem strany.

Celá řada mých stranických kolegů je zcela neoprávněně osočována z podpory ruské agrese proti Ukrajině. Mohu např. citovat zprávy: „Jak jde zivot ty putinova devko? – Slusny clovek si pred putinovskym zmrdem jako ses ty znechucene odplivne – Jste putinovske svine, nic vic – Vuci putinovym devkam (ano, mluvim ted o vas) budu agresivni trvale. To je osud. – Medikace bombou, nebo mas na mysli neco jineho ty ruskej svabe? – Putinovy krysy“ Neříkám, že jde o vinu ČRo, na druhou stranu, pokud neobjektivně informujete o názorech politických stran, ničemu dobrému to nepřispívá, a ČRo se zpronevěřuje své úloze veřejnoprávního média být nestranný a objektivní.

Proto Vás se vší úctou žádám, abyste:

  • Vydali doporučení ke změně výše uvedeného článku tak, že:
    • bude změněn titulek tak, aby z titulku bylo zjevné, že názor se netýká všech komunistů, např. „‚Politici Okamurova hnutí i někteří komunisti oslavují Putina“;
    • do textu bylo doplněno, že stanovisko KSČM k Putinově agresi je odmítavé, a byly doplněny příklady členů KSČM, kteří s ruskou agresí nesouhlasí;
    • aby Jaroslav Doubrava byl v článku místo jako „letitý komunista“ označen jako „bývalý komunista“.
  • Vydali doporučení, aby redaktoři ČRo věnovali při tvorbě takovýchto zpráv větší pozornost zásadám objektivity a nestranosti, aby nedocházelo k takovýmto excesům.
  • Vydali doporučení, aby se ČRo za tendenční vyznění článku omluvil.
  • Mě informovali na tuto e-mailovou adresu o tom, jak jste vyřídili tuto stížnost.

Předem děkuji za projednání mé stížnosti a za její řešení.

S pozdravem

Ing. Michal Kostka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.